Prep football state playoff pairings

Nov. 13, 2013 @ 01:10 AM

CLASS 4AA
First Round
(16) Morrisville Green Hope (5-6) at (1) Raleigh Wakefield (10-1)
(9) Raleigh Millbrook (8-3) at (8) Raleigh Leesville Road (8-3)
(12) Wake Forest (8-3) at (5) Panther Creek (9-2)
(13) Wilmington Laney (6-4) at (4) Southern Pines Pinecrest (10-1)
(14) Raleigh Sanderson (6-5) at (3) Fayetteville Britt (8-3)
(11) Holly Springs (6-5) at (6) Garner (8-3)
(10) Hope Mills South View (8-3) at (7) Durham Riverside (8-3)
(15) Fuquay-Varina (6-5) at (2) Middle Creek (9-2)
(16) Charlotte Vance (5-6) at (1) West Forsyth (10-1)
(9) East Forsyth (9-2) at (8) Greensboro Grimsley (5-6)
(12) Charlotte Independence (7-4) at (5) Hough (10-1)
(13) Charlotte Olympic (7-4) at (4) Matthews Butler (8-3)
(14) Greensboro Page (6-5) at (3) Northwest Guilford (10-1)
(11) Richmond County (8-3) at (6) Lake Norman (8-3)
(10) West Mecklenburg (9-2) at (7) Charlotte Providence (7-4)
(15) Charlotte Ardrey Kell (6-5) at (2) Mallard Creek (11-0)

CLASS 4A
First Round
(16) Burnsville Mountain Heritage (6-5) at (1) Scotland (11-0)
(9) Southeast Raleigh (4-6) at (8) New Bern(8-3)
(12) Clayton (7-4) at (5) Durham Hillside (8-2)
(13) Southern Alamance (6-5) at (4) Knightdale (9-1)
(14) Fayetteville Smith (6-5) at (3) Greenville Conley (9-2)
(11) Greenville Rose (9-2) at (6) Fayetteville Pine Forest (10-1)
(10) Northern Durham (3-8) at (7) Wilmington New Hanover (8-3)
(15) Cape Fear (6-5) at (2) Wilmington Hoggard (10-1)
(16) Alexander Central (5-6) at (1) Mooresville (10-1)
(9) Southeast Guilford (9-2) at (8) Winston-Salem Mt. Tabor (8-3)
(12) Huntersville Hopewell(6-5) at (5) High Point Central (8-3)
(13) Kannapolis Brown (7-4) at (4) Charlotte Catholic (9-2)
(14) Pfafftown Reagan (7-4) at (3) Rocky River (9-2)
(11) Indian Trail Porter Ridge (7-4) at (6) Watauga County (8-3)
(10) North Davidson (9-2) at (7) Asheville Roberson (4-7)
(15) South Caldwell (5-6) at (2) Greensboro Dudley (10-0)

CLASS 3AA
First Round
(16) Western Harnett (4-7) at (1) Fayetteville Byrd (9-2)
(9) Wilson Fike (10-1) at (8) Lee County (9-2)
(12) Corinth Holders (7-4) at (5) West Brunswick (3-7)
(13) Fayetteville Sanford (4-7) at (4) Wilson Hunt (8-3)
(14) Gray's Creek (5-6) at (3) Cleveland (8-3)
(11) Rocky Mount (8-3) at (6) Orange County (10-1)
(10) Raleigh Cardinal Gibbons (8-3) at (7) Erwin Triton (9-2)
(15) Chapel Hill (4-7) at (2) Southern Durham (9-2)
(16) Hickory Ridge (4-7) at (1) Shelby Crest (10-1)
(9) Gastonia Ashbrook (8-3) at (8) Asheville Erwin (9-1)
(12) South Iredell (8-3) at (5) Statesville (6-5)
(13) Asheville Reynolds (7-4) at (4) Monroe Sun Valley (7-4)
(14) Eastern Guilford (7-4) at (3) Northern Guilford (9-2)
(11) Asheboro (7-4) at (6) Central Cabarrus (10-1)
(10) Thomasville Ledford (7-4) at (7) Weddington (9-2)
(15) Cuthbertson (4-7) at (2) Asheville (9-2)

CLASS 3A
First Round
(16) Topsail (4-7) at (1) Havelock (11-0)
(9) Anson County (5-6) at (8) Southern Guilford (6-5)
(12) West Craven (7-4) at (5) Jacksonville (8-3)
(13) Burlington Williams (7-4) at (4) North Forsyth (6-5)
(14) West Carteret (6-5) at (3) Eastern Wayne (8-2)
(11) Southern Nash (8-3) at (6) Swansboro (8-3)
(10) Pittsboro Northwood (8-3) at (7) Eastern Alamance (8-3)
(15) Pikeville Aycock (4-7) at (2) Western Alamance (10-1)
(16) East Rowan (4-7) at (1) Morganton Freedom (10-1)
(9) Gastonia Forestview (7-4) at (8) China Grove Carson (7-4)
(12) Patton (7-4) at (5) Lenoir Hibriten (10-1)
(13) Hickory (6-5) at (4) Canton Pisgah (8-3)
(14) West Rowan (7-4) at (3) Belmont South Point (11-0)
(11) North Gaston (6-5) at (6) Lawndale Burns (10-1)
(10) Monroe Piedmont (7-4) at (7) Waynesville Tuscola (8-3)
(15) Northwest Cabarrus (6-5) at (2) Concord (11-0)

CLASS 2AA
First Round
(16) SouthWest Edgecombe (5-6) at (1) High Point Andrews (9-1)
(9) Randleman (8-3) at (8) North Brunswick (8-3)
(12) St. Pauls (8-3) at (5) Jacksonville Northside (8-3)
(13) Hertford County (6-5) at (4) South Granville (9-2)
(14) North Pitt (6-5) at (3) Washington (9-2)
(11) Greene Central (3-8) at (6) Bunn (7-4)
(10) Franklinton (8-3) at (7) Kinston (6-5)
(15) East Duplin (5-6) at (2) Currituck County (9-2)
(16) Monroe Parkwood (5-6) at (1) Franklin (11-0)
(9) Marshville Forest Hills (5-6) at (8) Sylva Smoky Mountain (7-4)
(12) West Lincoln (7-4) at (5) Gastonia Huss (4-7)
(13) Claremont Bunker Hill (7-4) at (4) Ashe County (7-4)
(14) Catawba Bandys (5-6) at (3) East Lincoln (7-4)
(11) East Bend Forbush (6-5) at (6) Maiden (10-1)
(10) East Davidson (9-2) at (7) West Stokes (8-3)
(15) R-S Central (5-5) at (2) Monroe (9-2)

CLASS 2A
First Round
(16) West Bladen (5-6) at (1) Elizabeth City Northeastern (9-2)
(9) Graham (5-6) at (8) Wilson Beddingfield (7-4)
(12) Dunn Midway (9-2) at (5) Edenton Holmes (8-3)
(13) Fairmont (8-3) at (4) Ayden-Grifton (5-6)
(14) East Bladen (6-5) at (3) Clinton(7-3)
(11) Siler City Jordan-Matthews (5-6) at (6) Southwest Onslow (8-3)
(10) Farmville Central (8-2) at (7) Eastern Randolph (7-4)
(15) Southern Vance (5-6) at (2) South Columbus (8-3)
(16) Lake Norman Charter (5-6) at (1) Winston-Salem Carver (10-1)
(9) Lincolnton (7-4) at (8) Thomasville (5-6)
(12) Madison County (6-4) at (5) Polk County (8-3)
(13) Hendersonville (5-6) at (4) Reidsville (9-2)
(14) Brevard (5-6) at (3) North Wilkes (9-2)
(11) Burnsville Mountain Heritage (7-4) at (6) Shelby (7-4)
(10) Mt. Pleasant (5-6) at (7) Black Mountain Owen (8-2)
(15) Surry Central (5-6) at (2) North Rowan (11-0)

CLASS 1AA
First Round
(8) Seven Springs Spring Creek (3-8) at (1) Tarboro (9-2)
(5) East Carteret (5-6) at (4) Camden County (6-5)
(6) Perquimans (5-6) at (3) Riverside Martin (7-4)
(7) Gates County (4-7) at (2) Wallace-Rose Hill (9-2)
(8) Union (3-8) at (1) Warsaw Kenan (10-0)
(5) Granville Central (7-4) at (4) Princeton (8-3)
(6) Lakewood (Salemburg (7-4) at (3) Louisburg (8-)
(7) Rosewood (4-7) at (2) Whiteville (9-2)
(8) North Moore (2-9) at (1) West Montgomery (10-1)
(5) Kernersville McGuinness (7-4) at (4) North Stanly (8-3)
(6) Walkertown (8-3) at (3) East Surry (9-2)
(7) East Montgomery (6-5) at (2) Mt. Airy (8-3)
(8) East Wilkes (1-10) at (1) Swain County (9-2)
(5) Bessemer City (6-5) at (4) Avery County (4-7)
(6) Gastonia Highland Tech (1-10) at (3) Cherryville (5-6)
(7) Mitchell County (1-10) at (2) Boonville Starmount (8-3)

CLASS 1A
First Round
(8) Creswell (3-8) at (1) Plymouth (10-0)
(5) Pinetown Northside (6-5) at (4) Manteo (7-4)
(6) Columbia (5-6) at (3) Northampton-East (8-3)
(7) Chocowinity Southside (3-8) at (2) Pamlico County (7-4)
(8) Northwest Halifax (1-10) at (1) Lejeune (10-1)
(5) North Duplin (4-7) at (4) Weldon (4-7), X p.m.
(6) East Columbus (4-7) at (3) North Edgecombe (5-5)
(7) Rocky Mount Prep (2-9) at (2) Southeast Halifax (7-4)
(8) Chatham Central (2-9) at (1) Albemarle (8-3)
(5) South Stanly (3-8) at (4) Union Academy (5-5)
(6) Winston-Salem Atkins(2-8) at (3) South Robeson(6-5)
(7) West Columbus (2-9) at (2) Community School (4-7)
(8) Rosman (3-8) at (1) Murphy (8-3)
(5) Elkin (6-5) at (4) Alleghany County (6-5)
(6) Andrews (4-7) at (3) Thomas Jefferson (8-3)
(7) Hayesville (4-7) at (2) Robbinsville(9-2)