Prep football second round playoff glance

Nov. 16, 2013 @ 11:39 PM

CLASS 4AA

First Round

(1) Raleigh Wakefield 14, (16) Morrisville Green Hope 13

(9) Raleigh Millbrook 24, (8) Raleigh Leesville Road 21

(12) Wake Forest 35, (5) Panther Creek 14

(4) Southern Pines Pinecrest 13, (13) Wilmington Laney 7

(14) Raleigh Sanderson 35, (3) Fayetteville Britt 42

(6) Garner 63, (11) Holly Springs 21

(10) Hope Mills South View 20, (7) Durham Riverside 17

(2) Middle Creek 37, (15) Fuquay-Varina 20

(1) West Forsyth 27, (16) Charlotte Vance 14

(9) East Forsyth 55, (8) Greensboro Grimsley 22

(12) Charlotte Independence 13, (5) Hough 10

(4) Matthews Butler 55, (13) Charlotte Olympic 28

(3) Northwest Guilford 45, (14) Greensboro Page 15

(11) Richmond County 55, (6) Lake Norman 27

(7) Charlotte Providence 14, (10) West Mecklenburg 7

(2) Mallard Creek 62, (15) Charlotte Ardrey Kell 7

Second Round

Nov. 22

(9) Raleigh Millbrook at (1) Raleigh Wakefield

(12) Wake Forest at (4) Southern Pines Pinecrest

(6) Garner at (3) Fayetteville Britt winner

(10) Hope Mills South View at (2) Middle Creek

(9) East Forsyth at (1) West Forsyth

(12) Charlotte Independence at (4) Matthews Butler

(11) Richmond County at (3) Northwest Guilford

(7) Charlotte Providence at (2) Mallard Creek

CLASS 4A

First Round

(1) Scotland 56, (16) Burnsville Mountain Heritage 21

(8) New Bern 35, (9) Southeast Raleigh 21

(5) Durham Hillside 36, (12) Clayton 30

(4) Knightdale 38, (13) Southern Alamance 15

(3) Greenville Conley 35, (14) Fayetteville Smith 14

(11) Greenville Rose 27, (6) Fayetteville Pine Forest 14

(7) Wilmington New Hanover 40, (10) Northern Durham 0

(2) Wilmington Hoggard 21, (15) Cape Fear 7

(1) Mooresville 33, (16) Alexander Central 6

(9) Southeast Guilford 56, (8) Winston-Salem Mt. Tabor 54

(5) High Point Central 38, (12) Huntersville Hopewell 21

(4) Charlotte Catholic 56, (13) Kannapolis Brown 14

(3) Rocky River 26, (14) Pfafftown Reagan 6

(11) Indian Trail Porter Ridge 32, (6) Watauga County 26

(10) North Davidson 70, (7) Asheville Roberson 27

(2) Greensboro Dudley 44, (15) South Caldwell 6

Second Round

Nov. 22

(8) New Bern at (1) Scotland

(5) Durham Hillside at (4) Knightdale

(11) Greenville Rose at (3) Greenville Conley

(7) Wilmington New Hanover at (2) Wilmington Hoggard

(9) Southeast Guilford at (1) Mooresville

(5) High Point Central at (4) Charlotte Catholic

(11) Indian Trail Porter Ridge at (3) Rocky River

(10) North Davidson at (2) Greensboro Dudley

CLASS 3AA

First Round

(1) Fayetteville Byrd 53, (16) Western Harnett 15

(9) Wilson Fike 41 (8) Lee County 26

(12) Corinth Holders 44 (5) West Brunswick 37

(4) Wilson Hunt 35, (13) Fayetteville Sanford 21

(3) Cleveland 33, (14) Gray’s Creek 13

(6) Orange County 31, (11) Rocky Mount 3

(10) Raleigh Cardinal Gibbons 44, (7) Erwin Triton 28

(2) Southern Durham 40, (15) Chapel Hill 6

(1) Shelby Crest 38, (16) Hickory Ridge 20

(9) Gastonia Ashbrook 38, (8) Asheville Erwin 35

(5) Statesville 35, (12) South Iredell 17

(13) Asheville Reynolds 65, (4) Monroe Sun Valley 14

(3) Northern Guilford 28, (14) Eastern Guilford 0

(6) Central Cabarrus 27, (11) Asheboro 20

(7) Weddington 42, (10) Thomasville Ledford 0

(2) Asheville 33, (15) Cuthbertson 7

Second Round

Nov. 22

(9) Wilson Fike at (1) Fayetteville Byrd

(12) Corinth Holders at (4) Wilson Hunt

(6) Orange County at (3) Cleveland

(10) Raleigh Cardinal Gibbons at (2) Southern Durham

(9) Gastonia Ashbrook at (1) Shelby Crest

(13) Asheville Reynolds at (5) Statesville

(6) Central Cabarrus at (3) Northern Guilford

(7) Weddington at (2) Asheville

CLASS 3A

First Round

(1) Havelock 48, (16) Topsai l0

(9) Anson County 30, (8) Southern Guilford 20

(5) Jacksonville 14, (12) West Craven 0

(4) North Forsyth 35, (13) Burlington Williams 29

(3) Eastern Wayne 35, (14) West Carteret 14

(11) Southern Nash 51, (6) Swansboro 21

(7) Eastern Alamance 56, (10) Pittsboro Northwood 21

(2) Western Alamance 41, (15) Pikeville Aycock 6

(1) Morganton Freedom 33, (16) East Rowan 13

(9) Gastonia Forestview 63, (8) China Grove Carson 48

(5) Lenoir Hibriten 41, (12) Patton 0

(4) Canton Pisgah 31, (13) Hickory 14

(3) Belmont South Point 28, (14) West Rowan 7

(6) Lawndale Burns 35, (11) North Gaston 18

(10) Monroe Piedmont 31, (7) Waynesville Tuscola 17

(2) Concord 29, (15) Northwest Cabarrus 0

Second Round

Nov. 22

(9) Anson County at (1) Havelock

(5) Jacksonville at (4) North Forsyth

(11) Southern Nash at (3) Eastern Wayne

(7) Eastern Alamance at (2) Western Alamance

(9) Gastonia Forestview at (1) Morganton Freedom

(5) Lenoir Hibriten at (4) Canton Pisgah

(6) Lawndale Burns at (3) Belmont South Point

(10) Monroe Piedmont at (2) Concord

CLASS 2AA

First Round

(1) High Point Andrews 43, (16) SouthWest Edgecombe 15

(9) Randleman 49, (8) North Brunswick 17

(5) Jacksonville Northside 45, (12) St. Pauls 14

(13) Hertford County 27, (4) South Granville 14

(3) Washington 24, (14) North Pitt 14

(6) Bunn 69, (11) Greene Central 20

(7) Kinston 31, (10) Franklinton 27

(2) Currituck County 21, (15) East Duplin 19

(16) Monroe Parkwood 28, (1) Franklin 17

(9) Marshville Forest Hills 1, (8) Sylva Smoky Mountain 0, forfeit

(5) Gastonia Huss 30, (12) West Lincoln 27

(13) Claremont Bunker Hill 20, (4) Ashe County 17

(3) East Lincoln 35, (14) Catawba Bandys 27

(6) Maiden 35, (11) East Bend Forbush 0

(7) West Stokes 36, (10) East Davidson 13

(2) Monroe 46, (15) R-S Central 3

Second Round

Nov. 22

(9) Randleman at (1) High Point Andrews

(13) Hertford County at (5) Jacksonville Northside

(6) Bunn at (3) Washington

(7) Kinston at (2) Currituck County

(16) Monroe Parkwood at (9) Marshville Forest Hills

(13) Claremont Bunker Hill at (5) Gastonia Huss

(6) Maiden at (3) East Lincoln

(7) West Stokes at (2) Monroe

CLASS 2A

First Round

(1) Elizabeth City Northeastern 39, (16) West Bladen 12

(8) Wilson Beddingfield 39, (9) Graham 19

(5) Edenton Holmes 41, (12) Dunn Midway 14

(4) Ayden-Grifton 41, (13) Fairmont 28

(14) East Bladen 14,(3) Clinton 7

(6) Southwest Onslow 37, (11) Siler City Jordan-Matthews 21

(7) Eastern Randolph 51, (10) Farmville Central 42

(15) Southern Vance 12 (2) South Columbus 6

(1) Winston-Salem Carver 53, (16) Lake Norman Charter 14

(9) Lincolnton 14, (8) Thomasville 7

(5) Polk County 48, (12) Madison County 13

(4) Reidsville 52, (13) Hendersonville 20

(3) North Wilkes 31, (14) Brevard 28

(6) Shelby 58, (11) Burnsville Mountain Heritage 8

(7) Black Mountain Owen 13, (10) Mt. Pleasant 0

(2) North Rowan 42, (15) Surry Central 0

Second Round

Nov. 22

(8) Wilson Beddingfield at (1) Elizabeth City Northeastern

(5) Edenton Holmes at (4) Ayden-Grifton

(14) East Bladen at (6) Southwest Onslow

(15) Southern Vance at (10) Eastern Randolph

(8) Thomasville at (1) Winston-Salem Carver

(5) Polk County at (4) Reidsville

(6) Shelby at (3) North Wilkes

(15) Surry Central at (7) Black Mountain Owen

CLASS 1AA

First Round

(1) Tarboro 52, (8) Seven Springs Spring Creek 0

(4) Camden County 48, (5) East Carteret 45

(3) Riverside Martin 44, (6) Perquimans 0

(2) Wallace-Rose Hill 70, (7) Gates County 6

(1) Warsaw Kenan 49, (8) Union 0

(4) Princeton 59, (5) Granville Central 22

(3) Louisburg 34, (6) Lakewood (Salemburg) 14

(2) Whiteville 55, (7) Rosewood 0

(1) West Montgomery 56, (8) North Moore 14

(4) North Stanly 27, (5) Kernersville McGuinness 14

(3) East Surry 37, (6) Walkertown 10

(7) East Montgomery 28, (2) Mt. Airy 7

(1) Swain County 56, (8) East Wilkes 31

(4) Avery County 36, (5) Bessemer City 21

(3) Cherryville 42, (6) Gastonia Highland Tech 13

(2) Boonville Starmount 42, (7) Mitchell County 7

Second Round

Nov. 22

(4) Camden County at (1) Tarboro

(3) Riverside Martin at (2) Wallace-Rose Hill

(4) Princeton at (1) Warsaw Kenan

(3) Lewisburg at (2) Whiteville

(4) North Stanly at (1) West Montgomery

(7) East Montgomery at (3) East Surry

(4) Avery County at (1) Swain County

(3) Cherryville at (2) Boonville Starmount

CLASS 1A

First Round

(1) Plymouth 44, (8) Creswell 0

(4) Manteo 35, (5) Pinetown Northside 8

(3) Northampton-East 48, (6) Columbia 8

(2) Pamlico County 44, (7) Chocowinity Southside 6

(1) Lejeune 48, (8) Northwest Halifax 0

(5) North Duplin 18, (4) Weldon 12

(6) East Columbus 40, (3) North Edgecombe 22

(2) Southeast Halifax 62, (7) Rocky Mount Prep 0

(1) Albemarle 42, (8) Chatham Central 0

(4) Union Academy 12, (5) South Stanly 0

(3) South Robeson 64, (6) Winston-Salem Atkins 0

(7) West Columbus 13, (2) Community School 0

(1) Murphy 50, (8) Rosman 20

(4) Alleghany County 20, (5) Elkin 7

(6) Andrews 34, (3) Thomas Jefferson 15

(7) Hayesville 20, (2) Robbinsville 17

Second Round

Nov. 22

(4) Manteo at (1) Plymouth

(3) Northampton-East at (2) Pamlico County

(5) North Duplin at (1) Lejeune

(6) East Columbus at (2) Southeast Halifax

(4) Union Academy at (1) Albemarle

(7) West Columbus at (3) South Robeson

(4) Alleghany County at (1) Murphy

(7) Hayesville at (6) Andrews